çamur kuzine soba

Çamur Soba üstelik cam kapaklı ve sac fırınlı… İlk aklıma gelenler… Zeytinlikte budama sonrası dal artıklarını ateş yakarken kullanmayan var mı? Rüzgarlı havalarda hele bir de yaz sıcağında bunu yapmaya cesaret edemezdim. Taki eskiyen fırınlı kuzine sobamın üst tucunu bir bahçe sobasına çevirmeye karar verinceye kadar…

Toprak fırın yapmaya niyetliydim epey bir süre ama sonrasında değişik bir fırın çıktı ortaya…

çamur kuzine soba

çamur kuzine sobamızın önden görünüşü

Bu iş için öncelikle yer seçimine karar vermem gerekti ki yarın öbür gün  bir şekilde ne o bize engel olsun ne de biz onu yıkmak zorunda kalalım. Her iki durumda da aynı şey ve yer seçimi bu bakımdan önemli. Facebook sayfalarında paylaşınca fotoğrafları görenlere de fikir olmuş ama çok daha değişik, çok daha büyük ve işlevsel olan toprak sobalarla geçmişte olduğu gibi bugün bile evlerini, geniş salonlarını, bitki seralarını, ağıllarını depolarını akla gelebilecek tüm mekanlarını ısıtıyor insanlar.

cam kapaklı çamur soba

cam kapaklı çamur sobamızın fırını

Fırınlı çamur sobamız için tabanı otuz santim kadar zemini kazıp irili ufalı taşlar, şişeleri kırarak elde ettiğim cam kırıkları, yarım çuvala yakın salamuralık iri kaya tuzuyla tesviye ettikten sonra üzerine iri çakıllı kulma kardığım çimentolu betonu attım. Bir kaç gün kurudu, çekti, suladım hatta…

çamur kuzine soba

çamur kuzine sobamızın çaprazdan görünümü

Çamur Soba üstelik cam kapaklı ve sac fırınlı demiştik ve bu iş için eski bir elektrikli fırının elektrik aksamını söküp cam kapağını da iyice temizledim. Çevre duvarları eski tip tuğlalarla örerken normal kum, çimento, kireç karışımından oluşan ve tercihen kireci bol harçla kaba duvarları örüp üzerine fırını ve en üste de eski kuzine sobamızdan çıkan döküm parçayı yerleştirdim.

çamur kuzine soba

çamur kuzine sobamızın çamurla sıvandıktan sonraki hali

Bu eski tip tuğlalardan çevrede pek fazla bulamadığımdan parayla yapı marketten gidip yenilerini aldım ve hazır gitmişken yapı markete şamot ve fayans yapıştırıcı da aldım tabiii… Hatta fırın için deyince en iri kumlusundan yani en ucuzundan kullanmamı söylediler ve ben de öyle yaptım.

çamur kuzine soba

çamur kuzine soba kapağımız

Çamur harcı için ölçü 2 birim şamot için 1 birim kalekim ve bir buçuk iki birim dövülmüş parçalanmış saman(ince saman). hepsini yeteri kadar suyla karıp içerden ve dışardan kalın bir kat sıvanıyor. Çatlama yapmasın diye çok incelterek sıvılaştırdığınız çamuru süngerle çatlayan yerlerden kurudukça çatladıkça düzeltebilirsiniz. Ben öyle yaptım.

Şamotlu çamur + saman

Taban için ateş tuğlası deği de normal duvar tuğlası kullandım yine şamotlu çamurla tabana ve fırının içerden ateş gören sırtına bunu işledim ve o fırın kısmına telle bağladım ve çamurla sıvadım.

Zaten bu şamotlu çamur bir hafta kadar kuruduktan sonra yakılınca ateş tuğlası oluyor diyorlar ama öyle olmasa bile gayet sert ve dahanıklı bir pişmiş topraktan malzemeye dönüşüyor.

çamur kuzine soba

çamur kuzine soba

bu fırınlı çamur kuzinemiz için ateş kapağını demirciden bir arkadaş sağolsun uğraştı yaptı. Önceden elimde olsaydı hiç ölçü almadan direkt duvarın içine örer geçerdik. Yada eski döküm soba kapaklarından edinebilseydik hurdacıları dolaşıp belki buna gerek kalmayacaktı ama öyle olmadı ve herşey bittikten sonra bu kapağı yaptırdıp oraya çekiçleyerek oturttum ve çevresini çamurla sıvadım.

İnsanoğlunun en eski teknolojisi PİŞMİŞ TOPRAK

Bir hafta kadar kuruduktan sonra bir kaç saat yaktım ve üstünde ilk kurufasulyeyi kaynattım.

fırının çaprazlama bikerek yerleştirdiğim eski tip galvenizli su borusunu betonlu arçla ve telle güzelce sabitledim ve soba borusunu buna telle sabitliyorum. Ayrıca tencere, tava, kepçe, havlu ve benzeri de asabilirim böylelikle üstüne.

İlerleyen günlerde çevresine korunaklar yapar mıyım? üstüne yağmurdan koruyacak bir çatı yapar mıyım? yada burayı kış günlerinde budama yaparken ısınabileceğim bir odaya çevirebilir miyim? Şimdilik bu kadar.

İlk yaktıktan sonra ısısını epey koruduğunu gördüm ve başarılı bir çalışma oldu.