Didim Altınkum

Didim Altınkum yaz sezonu başladı. Aslında yaz başlayalı çok oluyor. Kavurucu sıcaklar, çiftçilerin kuruyan artezyen kuyuları, çilek tarlaları, dolup taşan plajlar mecburi tatil olmaya kadar varan aşırı sıcaklar.
Ama Didim Didim olalı böyle yaz görmedi dersem haksız sayılmam.

Memleket meseleleriyle gerilen insanımız, her olumsuzlukla birlikte yara alan turizm sektörü, sahil kasabalarında büyük bir sabırla umudunu yitirmeyen otelcisinden acentacısına turizmcilerimiz…

“Ayın kaçı oldu Gelmediler, gelmeyecekler” derken bir anda bayramla birlikte yollarda araba seline, plajlarda insan seline dönüşen Didimde yüzler zor da olsa birazcık gülümsüyor şu günlerde.

Didim Otelleri, Altınkum apart daireleri, kampingler, heryer dolu. İğne düşse yere değil. O derece bir kalabalık. Sanki herkes biriktirmiş biriktirmiş tatilini de bayrama saklamış.

Didim Altınkum

Didim Altınkum

Herkesin hakkı tatil

Didimde yada herhangi bir sahil bölgesinde tatiliniz kabusa dönüşmesin istiyorsanız elbette tatilci olarak sizin de yapmanız gerekenler, sorumluluklarınız var elbet.

İnternetin heryere girmesinin ardından arabalarına atlayıp “gidelim nasıl olsa bir yer bulur kalırız” diyen hala kaldı mı bilmiyorum.

Sakın ola bu şekilde “nasılsa bir yer buluruz” deyip yola çıkmayın, açıkta kalırsınız. Hele hele bayram tatili gibi toplu çıkılan tatillerde mutlaka önceden araştırmak, mümkünse bir on gün önceden rezervasyon yaptırmak çok çok önemli.

Haydi oldu diyelim yer buldunuz ama kapı müşterilerine zaten zıngazınk tatilci dolu olan bir beldede önceden yaptığınız rezervasyonda ödeyeceğinizden kat kat fazlasını ödeme riskini de düşünün…

Bulduğun gibi bırak, ya da bulmak istediğin gibi…

Çöpünü sağa sola atma plajda kuma gömme, izmarit naylon vb çöpünü çöp tenekelerine bırak. Doğaya duyduğun saygı medeniyet göstergesi ve medeni bir şekilde çöpünü sağa sola saçmadan, mangalını savurup Didimde zaten az olan yeşilliğin yanıp kül olmasına meyil vermeden, sakin bir şekilde dinlenin, denizinize girin, relax olun.

Suyu boşa akıtmayın, sokak hayvanlarına da bir kap su doldurun, onlar vicdanınızdır diyor boy boy afişlerde bir sebebi olmalı. Zira yaz aylarında yiyecek bulamadıklarından değil; su bulamadıklarından ölüyor yavrucaklar.

Yolda uyuma, uyanık ol, alkollü araç kullanma, dikiz aynalarını kontrol et, kör noktaya giren bir yaya yada bisiklet veya motosikletliye sonradan pardon demeniz onu hayata döndürmeyebilir. Yola alaca karanlıkta domuz gibi yaban hayvanı fırlayabilir. Aracınıza ciddi hasar verebileceği gibi panik yaparsanız sizi de yoldan çıkartabilir.
O yüzden dikkatli kullanın aracınızı, bas.. bas.. bas.. Didim kaçmıyor… Acele etmeyin.

Park yeri problemi her sahil beldesinde olduğu gibi Didimde de var. Yıkılan bazı otellerin boş kalan yerlerini mıcır serip ücretli otoparka çevirmişler. Başında bir bekçisi olan otoparklar elbette daha güvenli.

Tatil sizin tatiliniz olduğu kadar diğer insanların da tatili ve kimseyi rahatsız etmeden, hoşgörü içinde bunu yapabiliyorsanız ne mutlu. Sıcak havanın etkisiyle bir anda parlayan birbirine dalan insanlar görmeyi hiçkimse istemez huzur bulmaya dinlenmeye geldiği yerde.

Didim hem deniz kum hem tarih kültür merkezi.

Deniz, kum, güneş, zeytinyağlılar, deniz ürünleri, hepsinden faydalanın. Tekne turuna çıkın bir gün, mangalda deniz balığı yiyin, araç kiralayın çevreyi gezin, bir günde Didimi nasıl gezersiniz makaleme bir göz atın. Dilimin döndüğünce yazmaya çalıştım.

Didimi Keşfet

Uzun süren beklentini ardından kimilerine göre bu kalabalık seyrelecek ve devam edecek. Zaten 70 gün hepi topu sezon olan Didimde sezonun uzatılması tabii ki gelen tatilcinin buraya yönelmesinde nelerin başlıca sebebleri olduğu ve bunların çeşitlendirilmesi yönünde yapılacak çalışmalara bağlı.

Artık deniz güneş – deniz – kum için mi gelir misafirler yoksa kuş gözlemciliği için mi? Dalış veya amatör olta balıkçılığı için mi? Tarih ve Kültür için mi, iyi yemek ve eğlence için mi onu herkes kendisi biliyor zaten…

Herkese mutlu bayramlar, unutamayacağınız bir tatil olsun, bol bol su için, gölgede kalın, sebze meyveyi iyice yıkayın, temizliği hafife almayın. Karpuz kabuklarını sağa sola saçıp canavar karasinekler yetiştirmeyin mesela.

Bayramın ikinci günü Didim Altınkum Plajı

Bir yanıt yazın