lakerda yemek

Lakerda nasıl yenir ? veya yenilir ? servis edilir ? sorusunun cevabı elbette “Lakerda afiyetle yenir” olmalı.

Bu kış Teknede çalışırken aldığım palamutlardan kurduğum lakerda gerçekten de palamutun çıkmadığı günlerde palamut tadını damaklara taşıyan bir yiyecek saklama yöntemi…

Palamutun kanını akıttık, dilimleyip takozlara dönüştürdük ve tuz, defne yapraklarıyla karabiberi ekeleyip işi oluruna bıraktık.

yenecek kadar lakerda çıkarılır

yenecek kadar lakerda çıkarılır

Lakerda oldu, canımız çektikçe yiyeceğimiz kadar çıkartıp hazırladık.

Lakerdayı hazırlamak kadar tabağa getirmek de önemli bir aşama.

Zira hop diye çıkartıp lüp diye ağzınıza atarsanız muhtemelen çok tuzlu geleceğinden pek tad vermez.

işte bu yüzden lakerdayı yiyeceğiniz kadar bir kaba çıkartıp bir kaç saat suda yada tercihen sirkede bekletip fazla tuzubu salmasını sağlamak iyi bir yaklaşım.

lakerda hazırlanması

derisi soyulan takozlar ince dilimlenir

Ben de öyle yapıyorum. 3-5 saat kestiğim bir pet şişenin içine koyduğum takozları buzdolabına koyup ertesi gün çıkartıyorum ve dilimleyip ince dilimlenmiş kırmızı soğanla tabağa alıyorum.

Kırmızı soğan lakerda tabağı hazırlarken olmazsa olmaz gibi birşey. Yalnız normal kuru soğan 1.-TL iken kırmızı soğanın 4.-TL gibi bir fiyattan satıldığını görünce seneye -zaten çitçinin karnını yarınca çıkan 40 “seneye”den biridir bu- “kırmızı soğan da ekmeli” kanısına vardığımı da belirtmeliyim.

lakerda tabağı

takozların derisi atılır

İsteyen sirkenin içinde isteyen normal suda 4-5 saat bekletip fazla tuzunu atmasını sağlamalı kısmında sirke lezzet ve dirilik verebilir fakat bu sıcak yaz günlerinde iyice erimemesi açısından zaten 20-25 günde yenmeye hazır hale gelen lakerdanın soğuk bir ortamda hatta buzdolabında saklanması kanaatindeyim. Zira yaz aylarında bile palamut lezzetini bulabiliyorsunuz.

Kış gelip palamutlar tutulmaya başlanınca denemelerin ötesinde daha fazla lakerda ve hamsi tuzlama yapasım var.

lakerda tabağı

kırmızı soğan olmazsa olmaz

Yaz sezonu bitimi pek sayılmasa bile 1 Eylül balık avlanma yasağının bitiş günü ve yeni avlanma sezonu balıkçıya şimdiden hayırlı olsun diyorum.

Bilinçsiz avlanma, açgözlülük balık neslini bitiriyor feryatları arasında vira deyip demir alacak, palamar çözüp mavilere açılacak balıkçılar…

Altınkum Limanı yaz aylarında günlük gezi teknelerine ev sahipliği yaparken balık avı sezonunun başlamasıyla onların yerini balıkçı tekneleri alır.

sırtındayken denizin

 

Bir yanıt yazın